Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
W Niepublicznych Szkołach we Włoszczowie realizowany jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. W ramach programu prowadzone są akcje czytelnicze: „Polscy nobliści, nam uczniom, bliżsi”, „Książka łączy pokolenia”- wnuk czyta wiersze babci, czytamy teksty źródłowe, poznajemy poezję i twórców naszego regionu, obyczaje i tradycje bożonarodzeniowe w literaturze.
Ogłoszone zostały konkursy szkolne pod hasłem: : Czy znasz historię książki?”,” Poeci i pisarze inaczej”. Obydwa konkursy znajdą w grudniu swoje rozstrzygnięcie. Jeden sprawdzi znajomość wiedzy o początkach piśmiennictwa, pierwszych książkach, roli i znaczeniu książki w życiu człowieka, drugi pokaże twórców literatury w innej perspektywie niż ta znana z lekcji, zachęci uczniów do odnalezienia ciekawych informacji o twórcach literatury.
Tworzone są gazetki szkolne związane z uroczystościami państwowymi oraz szkolnymi , w których zaznaczony zostaje element czytelnictwa oraz znaczenie książki i literatury. Młodzież pozna dokładniej patronów roku 2022 i roku 2023. Dowie się o dokonaniach tych niezwykłych postaci i sięgnie do książek, by twórczość i działalność tych wyjątkowych ludzi poznać. Uczniowie naszej szkoły sami mają za zadanie stworzyć gazetkę szkolną o ulubionych bohaterach literackich. Będzie ona projektem wspólnym uczniów naszej szkoły i jednocześnie pokaże preferencje czytelnicze młodzieży.
Na zajęciach języka polskiego systematycznie kształtowane są kompetencje czytelnicze niezbędne przy odbiorze tekstów literackich, naukowych i popularnonaukowych.
W ramach współpracy z Biblioteką Pedagogiczną we Włoszczowie , uczniowie naszej szkoły biorą udział w lekcjach organizowanych przez pracowników biblioteki dotyczących znanych pisarzy, osobowości czy naszego miasta i okolic. Lekcje mają ciekawą formę i zachęcają do wyszukiwania materiałów pogłębiających wiedzę na określony temat. Będziemy starali się tę współpracę kontynuować, bo jest ona owocna i ciekawie uzupełnia lekcje i wiedzę zdobywaną w szkole.
Szkoła uczestniczy również w uroczystościach państwowych i wybranych imprezach kulturalnych organizowanych na terenie Włoszczowy i powiatu. Stara się współpracować z Domem Kultury we Włoszczowie. Wzięliśmy udział w projekcji filmu „Żeby zdążyć opowiedzieć”, który jest dokumentem, świadectwem przeżyć ludzi, którym przyszło walczyć w czasie II wojny światowej, być wywiezionym na zsyłkę, cierpieć głód, utratę bliskich. Ten dokument jest dopełnieniem lekcji o Holokauście, kodeksie moralnym w czasie wojny, kondycji człowieka tuż po wojnie. Utwór pokazał również ,czym może być prawdziwa solidarność między ludźmi w nieszczęściu. Po jego projekcji uczniowie lepiej zrozumieją dylematy pokolenia Kolumbów, utwór Hanny Krall, opowiadania Borowskiego czy reportaż Hanny Krall. Wystawa obrazów w Domu Kultury to kolejny element współpracy z tą jednostką kulturalną. Uczniowie poznają dzieła twórców regionalnych, a oprowadzać ich po świecie sztuki będzie artystką, autorka jednej z prac na wystawie. To zachęta , by poznać nasz region i jego kulturę w aspekcie malarskim i czytelniczym, bo warto dowiedzieć się więcej o autorach prac, ich życiu i pasjach. I tę współpracę zamierzamy kontynuować.
Nasi uczniowie i szkoła nie zapomną również o pensjonariuszach Domu Pomocy Społecznej we Włoszczowie i jeśli będzie to możliwe (bo czasy pandemii wiążą się z ograniczeniami) odwiedzą starszych ludzi, przekażą życzenia i drobne upominki wykonane przez naszych uczniów. A być może także połączą pokolenia czytając książki, bo one łączą pokolenia.